logo-white

Práce v Anglii po BREXITU? Není čeho se bát.

Letos do Anglie?

Dotazů na Brexit jsme letos dostali opravdu nespočet a je zajímavé, jaké informace často mezi lidmi kolují, a jak moc se samotným Brexitem lidé stresují. Často mám dokonce pocit, že ho lidi používají jako výmluvu, proč raději do Anglie nevycestovat. „Brexit, nevím co s ním, nevím co bude dál, raději počkám…“ Je pravda, že kdo nic nedělá, nic nezkazí? V tomto případě si troufám tvrdit, že tomu tak není. Teď je pro vycestování do UK vynikající čas a není na co čekat. Máš ambici zkusit si život ve Velké Británii? Chceš o tom jednou vyprávět svým vnoučatům? Perfektní! Jeď co nejdřív. Proč? Protože po Brexitu je o pracovníky z Evropy velký zájem.

Brexit jako příležitost

Poté, co Velká Británie vystoupila z EU, spousta lidí z Evropy, která v Anglii pracovala, opustila zemi. To by nebyl takový problém, kdyby většina zaměstnanců v restauracích, hotelech, skladech, nebyli občané z Polska, Česka, Slovenska, Španělska a dalších států mimo Anglii. V zemi teď proto chybí pracovní síla a zaměstnavatelé se doslova perou o nové schopné lidi nejen z Česka. Dokážou je i ocenit lépe, než bylo zvykem před Brexitem. Tak kdy jindy vyrazit?

 

Nová pravidla pro vstup do Británie

31.1.2020 se rozhodlo o tom, že proběhne tzv. tvrdý Brexit bez dohody. Proto každý, kdo chtěl ve Velké Británii pobývat i nadále, mohl do konce roku zažádat o status usedlíka (tzv. settled status), pokud nechtěl řešit v následujících letech žádnou další administrativu a mít klid.

Nestihl/a sis tento status vyřídit? Nevadí. Jsou tu i další možnosti, jak se do Anglie za prací dostat a delší dobu tam pobýt. Po vystoupení Velké Británie z EU si musí každý občan EU, který bude chtít na území UK pobývat déle než tři měsíce, elektronicky zažádat o evropský přechodný pobyt (European Temporary Leave to Remain). Jestliže bude úspěšný (Posuzovat se bude identita žadatele a jeho případná kriminální minulost.), může na území UK pobývat, studovat a pracovat po dobu 36 měsíců. Lidé, kteří pak budou chtít v UK zůstat ještě déle, budou posuzováni podle jiných imigračních pravidel.

 

Tohle je základní shrnutí toho, co by tě mělo zajímat, pokud vyrazíš za prací do Anglie po Brexitu. Ještě podrobnější informace najdeš na  oficiálních stránkách Velvyslanectví České republiky v Londýně.

Tak na co ještě čekáš? A pokud potřebuješ s cestou za prací do Anglie pomoct, obrať se na nás.