logo-white

Časté otázky & odpovědi

Doplňující informace o našich programech a podmínkách v zahraničních destinacích

Obecné

Chybí ti informace, nebo něčemu nerozumíš? Dali jsme dohromady nejčastější otázky, které k nám za poslední roky směřovaly a tady najdeš jasné odpovědi.

K těmto informacím se nejsnadněji dostaneš na stránkách Ministerstva Zahraničních Věcí, kde je denně aktualizovaná covidová mapa cestovatele

Potřebuju pas, nebo stačí občanka? Co víza a další dokumenty? Každý stát požaduje po lidech, kteří do něj vstupují, splnění vlastních podmínek. Tyto informace pro většinu zemí najdeš na stránkách Ministerstva Zahraničních Věcí. Pokud se v nich nedokážeš zorientovat, v rámci naší služby ti s tím pomůžeme.

Jasně! Pokud se necítíš na to vyrazit za dobrodružstvím sám/a, sbal partnera či partnerku, partu kamarádů, nebo klidně tetu ze třetího kolene. Všem vám dokážeme zorganizovat zážitek v nové zemi společně. 

Pro některé programy, nebo pracovní pozice potřebuješ různou úroveň angličtiny. V momentě, kdy projevíš zájem o naše služby, je to jedna z prvních věcí, kterou spolu budeme řešit. Po telefonu ti položíme pár jednoduchých dotazů a zjistíme, jak jsi na tom. Nemáš se čeho bát. Stačí se alespoň základně domluvit a většinou pro tebe najdeme vhodné řešení.

Náš tým pro tebe začíná připravovat cestu za dobrodružstvím v momentě, kdy máme společně podepsanou smlouvu a je uhrazený poplatek.

Práce v Anglii

Když Velká Británie vystoupila z EU, změnil se i proces, kterým musíš projít, abys mohl/a pracovat v Anglii. Aktuální informace k tomu, co všechno je potřeba před odjezdem splnit a vyřídit, najdeš vždy na stránce Velvyslanectví České republiky v Londýně. Pokud využiješ naší pomoci, celý proces ti rádi usnadníme.

Minimální délka pobytu jsou dva měsíce, protože zaměstnavateli se nevyplatí zaučovat nové kandidáty na kratší dobu. Jak dlouho pak v Anglii zůstaneš už je na tobě. Mohou to být klidně roky.

Čím dříve začneš vše řešit, tím větší šanci máš na lepší ubytování i práci. Nejrušnější období je léto. Dobré pozice i pokoje rychle mizí. Doporučujeme proto jednat už několik měsíců před cestou do Anglie. Nejpozději však 3 týdny před odjezdem. To je minimální doba, kterou potřebujeme na to, abychom ti vše vyřídili.

Ano, je třeba zajít na sociální a zdravotní pojišťovnu a tam své stěhování do Anglie oznámit. S největší pravděpodobností na místě podepíšeš čestné prohlášení o tom, abys po návratu doručil/a dokumenty, že za tebe bylo odváděno pojištění v zahraničí. To se týká ale jen lidí, kteří před odjezdem v ČR pracují, nebo jsou nezaměstnaní. Nikoliv studentů.

Pokud jedeš za prací, pojištění za tebe platí zaměstnavatel a možné zdravotní výlohy tak máš hrazené. V jiných případech doporučujeme vyřídit si pojištění u některé z českých pojišťoven, či u banky. Většina bank dnes k platebním kartám nabízí cestovní pojištění “za pár kaček”.

Kvůli velké fluktuaci lidí víme adresu ubytování zhruba týden před odjezdem.

Pokud máš podepsanou smlouvu, uhrazený poplatek a zakoupenou letenku, nezbývá než čekat, až ti zajistíme vše potřebné k tomu, abys mohl/a vyrazit do Anglie. Pokud ti zbývá několik měsíců do odletu, může se stát, že nějakou dobu společně nebudeme v kontaktu. To ale neznamená, že mezitím nepracujeme na tom, abychom splnili vše, na čem jsme se spolu domluvili. Nejvíce začneme komunikovat v době, kdy se blíží odlet a vše je nachytané k tomu, abys vyrazil/a za dobrodružstvím.

Ubytování obsahuje veškeré základní vybavení, které potřebuješ k běžnému životu. Po příjezdu dostaneš i nové peřiny, polštáře a ložní prádlo. Vem si pouze to, co potřebuješ pro vlastní potřeby. Nejedeš na pustý ostrov, takže vše, co ti bude chybět, si hravě zvládneš koupit přímo na místě. Často i levněji než v Česku.

První nájem hradíš hotově v librách v kanceláři při podpisu ubytovací smlouvy. Doporučujeme proto mít účet u banky, která při výběru v zahraničí nestrhává velké poplatky (některé za výběr v zahraničí účtují i 150 Kč, některé ovšem třeba 6 Kč – zjisti si, jak to má tvá banka). Pokud toto nechceš řešit, vezmi si hotovost na první nájem už z Česka, kde si peníze rozměníš.

Pokud si vybereš základní balíček, řešíš si nákup letenky sám/a. Letíš poprvé a v letenkách se nevyznáš? Rádi ti s tím pomůžeme. V každém případě se ale nejprve dohodneme na termínu a místě příletu, a snažíme se letenku vyřešit s co největším předstihem, aby byla co nejlevnější. Pokud létat nechceš, samozřejmě máš možnost dopravit se např., autobusem.

Po příletu se do ubytování dopravíš sám/a hromadnou dopravou. Rádi poradíme s tím, která je nejrychlejší a nejvýhodnější. Jak se budeš dále dopravovat po městě, je už na tobě. Někteří si pořídí kolo, další zase preferují metro, či autobusy. Pro to, abys ušetřil/a na hromadné dopravě se určitě vyplatí pořídit si kartu zvanou Oyster card, která funguje podobně jako česká “lítačka”. Stačí si na ni dobít peníze a nastavit si měsíční paušál.

Poté, co máš vyřízené veškeré dokumenty, zaplacený nájem a jsi ubytovaný/á, čekají tě pracovní pohovory. Po jejich absolvování dostaneš od zaměstnavatele termín nástupu, na kterém se spolu domluvíte. Pracovat začínáš většinou zhruba týden po příjezdu do Anglie.

Pracovní pohovor není nic náročného. Zaměstnavatelům jde hlavně o to, abys měl/a základní komunikativní angličtinu, byl/a spolehlivá a flexibilní. Během pohovoru si krátce popovídáte, abyste se lépe poznali.

Domy jsou umístěny ve třetí zóně Londýna, přičemž většina pracovních pozic je situována v centru nebo v okolí centra. Cesta do práce tak zabere zhruba 40 min. hromadnou dopravou.

O tom, zda potřebuješ nějaké speciální oblečení či obuv do práce, tě bude informovat zaměstnavatel. Každé zaměstnání má totiž jiný “dress code” a ve spoustě případů vše dostaneš v práci zadarmo.

První Libry ti dorazí týden nebo 2 od momentu, kdy začneš pracovat. Každá pracovní pozice to má trochu jinak.  Mysli proto na to, abys měl/a finanční rezervu do momentu, než ti přistane výplata na účtě.

Ty za tebe odvádí zaměstnavatel. Daním se ovšem můžeš vyhnout, a to pokud v daném daňovém období nevyděláš více než 11 850 liber. Je jedno, jestli v tomto období odpracuješ celých 12 měsíců nebo 1 měsíc. Jakmile máš výdělek pod tuto částku, kontaktuješ anglický HMRC úřad a necháš si daně vrátit zpět. Placení pojištění, které je na výplatní pásce vyznačeno jako National insurance number, se vyhnout nelze.

Ano, ale kontaktuj nás a tuto skutečnost nám včas oznam. Stejně tak se domluv se zaměstnavatelem. Samozřejmě ale budeme rádi, když v práci, kterou ti domluvíme, vydržíš alespoň měsíc.

Zaměstnání v hotelech či restauracích obsahují i stravu zdarma, kdy dostanete většinou 3 jídla během směny. U ostatních pracovních pozic se stravování liší.

Podle toho, jaký si vybereš pokoj, musíš spočítat, kolik tě bude stát první nájem. Dále ber v potaz dopravu po městě a stravu. Pokud si budeš vařit, nakoupíš snadno potraviny za podobné ceny jako v Česku. Kolik utratíš za volný čas, to už je na tobě.

Práce na Kypru

Jasně! Pokud se necítíš na to vyrazit na Kypr sám/a, sbal partnera či partnerku, partu kamarádů, nebo klidně tetu ze třetího kolene. Všem vám dokážeme zorganizovat zážitek v nové zemi společně.

Minimální délka pobytu jsou dva měsíce, protože zaměstnavateli se nevyplatí zaučovat nové kandidáty na kratší dobu. Na Kypru pak můžeš zůstat po zbytek sezony, která končí v listopadu. Pokud s tebou bude zaměstnavatel spokojený, rád tě určitě pozve po zimní pauze i na další sezonu.

Čím dříve začneš vše řešit, tím větší šanci máš na lepší ubytování i práci. Nejrušnější období je léto. Dobré pozice i pokoje rychle mizí. Doporučujeme proto jednat už několik měsíců před cestou na Kypr. Nejpozději však 3 týdny před odjezdem. To je minimální doba, kterou potřebujeme na to, abychom ti vše vyřídili.

Pokud si vybereš základní balíček, řešíš si nákup letenky sám/a. Letíš poprvé a v letenkách se nevyznáš? Rádi ti s tím pomůžeme. V každém případě se ale nejprve dohodneme na termínu a letišti příletu, a snažíme se letenku vyřešit s co největším předstihem, aby byla co nejlevnější.

Tvůj odvoz zajistí Kyperská strana. Po domluvě na tebe bude čekat auto přímo na letišti a ty se tak pohodlně dostaneš až do nového ubytování.

Ubytování obsahuje veškeré základní vybavení, které potřebuješ k běžnému životu, od kuchyňských potřeb po povlečení. Vem si pouze to, co potřebuješ pro vlastní potřeby. Nejedeš navíc na pustý ostrov, takže vše, co ti bude chybět, si hravě zvládneš koupit přímo na místě. Často i levněji než v Česku.

O tom, zda potřebuješ nějaké speciální oblečení či obuv do práce, tě bude informovat zaměstnavatel. Každé zaměstnání má totiž jiný dress code a ve spoustě případů dostaneš vše potřebné zadarmo v práci.

První Eura ti dorazí po měsíci ode dne, kdy začneš pracovat. Měj proto našetřenou finanční rezervu, pokud si budeš chtít během prvního měsíce užít volný čas. Ubytování a stravu máš zdarma.

Ano, je třeba zajít na sociální a zdravotní pojišťovnu a tam svůj odlet na Kypr oznámit. S největší pravděpodobností na místě podepíšeš čestné prohlášení o tom, abys po návratu doručil/a dokumenty, že za tebe bylo odváděno pojištění v zahraničí. To se týká ale jen lidí, kteří před odjezdem v ČR pracují, nebo jsou nezaměstnaní. Nikoliv studentů.

Pokud jedeš za prací, pojištění za tebe platí zaměstnavatel a možné zdravotní výlohy tak máš hrazené. V jiných případech doporučujeme vyřídit si pojištění u některé z českých pojišťoven, či u banky. Většina bank dnes k platebním kartám nabízí cestovní pojištění “za pár kaček”.

Poté, co jsi na místě a zavazadla máš ve svém novém pokoji, pracovat můžeš velmi brzy. Po dohodě se zaměstnavatelem se zaučíš a nastoupit na první směnu zvládneš hned během několika dnů po příjezdu.

Na hotelu dostaneš zdarma 3 jídla denně.

Vzhledem k tomu, že ubytování a stravu máš zdarma, utratíš peníze jen za volnočasové aktivity. Kolik to bude, je na tobě.

Au pair Program

Od podpisu smlouvy a uhrazení poplatku obvykle čekáš minimálně měsíc, než ti najdeme rodinu. Často to mohou být ale i 2-3 měsíce.

Muže určitě nediskvalifikujeme. Nicméně většina rodin preferuje spíše ženy, které mívají větší zkušenost s dětmi. To ale neznamená, že se nemůžeš přihlásit. Uděláme vše pro to, abychom ti našli vhodnou rodinu.

V první řadě vztah k dětem a zkušenost s dětmi. Nezapomínej ale, že s rodinou budeš bydlet a staneš se na nějakou dobu její součástí, proto je zajímáš především jako člověk. Důležité je, abyste si sedli, proto se snaž nic neskrývat a odhalit jim svou osobnost, koníčky, atd.

I to se samozřejmě může stát. Ne každý si s každým sedne. V takovém případě uděláme vše pro to, aby došlo ke změnám a pokud ani to nepomůže, najdeme ti novou rodinu.

To bohužel možné není. Každá rodina potřebuje jen jednu au-pair. Pokud chceš vzít někoho s sebou, doporučujeme spíše program Práce v zahraničí.

Minimální délka pobytu jsou 4 měsíce. Jak dlouho pak v rodině zůstaneš, už je na tobě a na domluvě s rodinou. Může to být klidně rok a déle.

Au-pair není zákonem uznávaná jako práce, kde by za tebe platil pojištění zaměstnavatel. Proto si musíš  pojištění vyjednat sama/sám před odjezdem z Česka. Doporučujeme klasické cestovní pojištění u některé z českých pojišťoven, či u tvé banky.