logo-white

Práce v Anglii – 8 věcí, které řešit před odjezdem

 

Tak je to tady! Padlo Tvé definitivní rozhodnutí, že odjedeš pracovat do Anglie. Věř nám, že známe ty smíšené pocity. Občas veliká natěšenost, jindy nervozita, obavy z neznámého. Není se ale čeho bát. Ikdyž jde pro mnohé o velký krok, skládá se nakonec ze spousty malých krůků. A pokud budeš postupovat takzvaně „Step by Step“, ocitneš se na dobré cestě k úspěšnému pobytu v zahraničí. V tomto článku se zaměříme na jeden z nejdůležitějších kroků: Co řešit před odjezdem do Anglie?

1) Doprava

Letadlo

Pokud se rozhodneš vyrazit letecky, můžeš si vybrat jedno ze čtyř Londýnských letišť. Všechny jsou dál od centra Londýna. Z nich Tě pak proto čeká ještě několikahodinová cesta do ubytování. Přestože je letadlo nejrychlejší způsob dopravy, i tak musíš počítat s tím, že od momentu, kdy v Česku opustíš práh svého domova, do chvíle, kdy hodíš kufr do svého nového anglického pokojíku, uplyne klidně 10 hodin. Cena se pak liší podle toho, v jakém období letíš, a jak dlouho dopředu letenku kupuješ. Obecně platí, že čím dříve, tím je letenka levnější.

Autobus

Cesta autobusem se zdá spoustě lidí nepohodlná. Na druhou stranu Ti díky busu odpadne spousta přestupování a čekání na letištích. Zkrátka jen v Praze nasedneš, a za 18hodin se ocitneš rovnou v centru Londýna. Cena je většinou max 1500 Kč i se zavazadlem.

 

2) Kraviny nech doma

Sami jsme to zažili. Jde o první větší cestu do zahraničí. I ta maminka to s námi myslí dobře, a tak ještě ke všem našim nesmyslům v kufru přibalí čistící prostředky, utěrky, houbičky, nebo ložní prádlo, deku, helmu na kolo, toaletní papír a já nevim co všechno. Špatně! Věci si před cestou hezky roztřiď a promysli, co opravdu potřebuješ. Velká Británie není sto let za opicemi, a Ty nejedeš na žádný tábor. Vše si tam můžeš koupit a to často dokonce levněji než v ČR (hlavně pokud jde o potraviny a oblečení). Zároveň zaplatíš méně za cestu do Londýna, protože ušetříš na dalších pěti odbavených zavazadlech.

Viděl/a jsi Harryho Pottera? Tak to asi víš, jak vypadají klasické britské řadové domky. Ano, mají styl. Ovšem uvnitř najdeš malé pokojíky, na které my v Česku rozhodně nejsme zvyklí. Jednoduše řečeno, hromada věcí Ti v takovém prostoru může poměrně snadno překážet. Navíc, pokud se během pobytu v Anglii rozhodneš přemístit na jiný dům, tahání kufrů místní dopravou určitě není dobré pro zachování zdravého rozumu. Věř nám.

 

3) Cash vs. Card

Může nastat situace, že dorazíš do Londýna, a budeš potřebovat hotovost. Ta mimochodem přijde. Peníze si buď směň za libry ještě v Česku, což znamená, že do Londýna přiletíš s pěkně nafouklou peněženkou. Nebo! Zjisti si, kolik Tě stojí v rámci českého účtu výběry z bankomatu v zahraničí. Jsou tu banky, u kterých za výběr peněz v Anglii zaplatíš jen pár drobných, a někdy dokonce ani korunu. Vybírat si pak můžeš snadno kdykoliv budeš potřebovat, a ještě ušetříš za výměnu peněz. Konkrétní banky a účty tu nezmíníme, nebudeme dělat reklamu. Google Ti ale poradí rád.

 

4) Plná moc

Tato kapitola není pro ty, kteří záměrně nevybírají poštu (ať už z jakéhokoliv důvodu), a dělají mrtvé brouky. Pokud ale chceš i po vycestování do Anglie, aby Ti v Česku dorazil dopis, který je ryze do Tvých osobních rukou, a Ty nejsi doma, je tu jednodušší cesta než se vracet domů. Před odjezdem někomu ze svých blízkých zařiďt plnou moc k přebírání pošty (a vlastně plnou moc k čemukoliv, co v Česku budeš potřebovat vyřídit). Jedná se o papír, který Ti vystaví na poště.

 

5) Zdravotní pojišťovna

Zákony EU říkají, že nemůžeme mít zdravotní pojištění hrazeno ve dvou zemích EU zároveň. Proto je před odjezdem do zahraničí nutné se ve zdravotní pojišťovně odhlásit. U všech pojišťoven to chodí vlastně stejně. Před odjezdem odevzdáš kartičku pojištěnce, případně ji dodatečně pošleš. (To je oficiální cesta. Z vlastní zkušenosti ale víme, že se nic neděje, pokud si ji necháš. Po odhlášení Tě na tuto kartičku už v EU stejně nikde nevezmou a je Ti tak k ničemu.) V pojišťovně zároveň musíš oznámit, že jedeš pracovat do jiné země EU, a prohlásit, že až se vrátíš do České republiky, doložíš smlouvu od britského zaměstnavatele a výplatní pásky (Důkaz, že jsi v zahraničí skutečně odváděl/a zdravotní pojištění.). Odhlášení ze zdravotního pojištění si sjednej k datumu svého odjezdu do zahraničí. Na cestu do Anglie pak doporučujeme sjednat si cestovní pojištění zhruba do doby, než začneš chodit do práce. Za pár korun si např. vyřídíš cestovní pojištění online i u své banky. V momentě, kdy začneš v Anglii pracovat, řeší za tebe pojištění zaměstnavatel.

 

6) SIM karta a mobilní operátor

Telefonování v angličtině je strašák všech, kteří si svou angličtinou nejsou jistí. Jedná se ale o poměrně dobrou školu. Abys v Anglii mohl/a snadněji vyřídit vše, co budeš potřebovat, je lepší mít britskou SIM kartu. Britové jsou totiž k zahraničním číslům nedůvěřiví, a často je nezvednou. Naše doporučení zní takhle: Vem si do Anglie dual SIM telefon, nebo dva telefony. Na své běžné SIM kartě můžeš používat data, či volat domů rodině a přátelům (Tarif lze využívat v rámci celé EU podobně jako v ČR. Stejně to zatím platí i pro Anglii.) Na druhé simce si dobiješ kredit, a budeš na ní dostupný pro zaměstnavatele, úřady atd. Pokud ale jedeš do zahraničí s tím, že tam chceš žít dlouhodobě, bude pro Tebe výhodnější smlouvu u českého operátora vypovědět.

 

7) Přeložit a ověřit?

Nechat si přeložit a úředně ověřit rodný list a případně diplom, maturitu nebo výuční list? Rozhodně to neřeš, pokud jedeš pracovat do Anglie jen na pár měsíců, a nebudeš dělat nějakou specializovanou práci (Např. jsi ajťák a v Anglii hodláš pracovat v nějaké IT firmě).

 

8) Rozloučení s blízkými

Nepodceňuj ani toto! Máš všechno před odjezdem zařízeno? Běž se pořádně rozloučit s kamarády a rodinou. Když v zahraničí náhodou přijdou nějaké těžké chvíle, možná Tě povzbudí, kolik lidí, kterým na Tobě záleží, máš kolem sebe, a za kterými se případně vždy můžeš vrátit domů.

 

Až se v Anglii ubytuješ, čeká Tě ještě vyřízizování bankovního účtu, National Insurance Number, a dalších věcí. Celým procesem jsme si kdysi sami prošli, a do Anglie jsme díky tomu pomohli už stovkám lidí. Pokud chceš taky usnadnit svůj start, mrkni na naši nabídku práce v Anglii.