logo-white

Jaká je dovolená na lodi? Dobrodružství, zábava, i romantika

Polehávání na pláži není nic pro tebe? Zároveň chceš ale s kamarády či rodinou strávit léto u moře? Jestli máte rádi moře a jste dobrodružní romantici, vyzkoušejte dovolenou na lodi. Co plavba po moři obnáší a v čem se liší od klasické dovolené na souši?

 

Co od plavby očekávat

Nevíš, co si pod pojmem „dovolená na lodi“ představit? V prvé řadě dobrodružství a neočekávané momenty, během kterých můžeš zažít déšť i vysoké vlny bičující palubu. Zároveň tě ale čeká romantika při západu slunce se sklenkou oblíbeného drinku v ruce a usínání v podpalubí, kdy tě do říše snů ukolébávají mořské vlny. Dovolená na lodi je kombinací spousty proměnných. Na palubě zažiješ legraci, budeš se moci vykoupat na otevřeném moři, pozorovat delfíny, a nebo si třeba pod dozorem kapitána vyzkoušet řízení lodi.

 

Kolik se vás na loď vejde

Jak velkou posádku vytvořit? Na běžnou, cenově dostupnou loď v evropských destinacích se zpravidla vejde 6-12 lidí + kapitán. Záleží samozřejmě na tom, jaký typ lodi si s přáteli či rodinou vyberete. Zvolit si můžete katamarán, plachetnici či motorovou loď. Na každé palubě pak nalezneš několik (většinou dvoulůžkových) kajut, společnou kuchyň, koupelnu i WC.

 

Kam na lodi vyrazit

Nejoblíbenějšími blízkými destinacemi pro dovolenou na moři jsou:

  • Chorvatsko
  • Itálie
  • Řecko

Všechny tyto země tě okouzlí skrytými zátokami, koupáním na širém moři, ale také budeš moci cestou navštívit pobřežní města s nezaměnitelnou atmosférou. Pronajmout loď a užít si týdenní plavbu ale snadno zvládneš i v jiných zemích. Dobré podmínky nabízí třeba: Kanárské ostrovy, Baleáry, Skotsko, Thajsko, či Karibik.

 

Co si sbalit na palubu, aby ti nic nechybělo

Balení na letní plavbu se vlastně tolik neodlišuje od balení na letní dovolenou na pláži. Určitě ti ale nesmí chybět:

  • pokrývka hlavy, která ti nikam neuletí
  • zásoba opalovacího krému
  • sluneční brýle
  • krém po opalování

Co tě možná překvapí, je přibalení nepromokavého oblečení, protože nikdy nevíš, jaké počasí nastane a je lepší se připravit na nejhorší. Také stojí za zmínku možné riziko ztráty věcí. Občas se to při plavbě zkrátka přihodí. Při poryvu větru tak můžeš přijít o svou oblíbenou čepici, brýle nebo třeba šátek.

 

Jak dlouho na moři strávit?

Obvyklá délka dovolené na mořské lodi je jeden, dva až tři týdny. Záleží na tobě, kolik času chceš strávit mimo pevninu. Pokud se chystáš na loď poprvé, vsaď na jistotu a zvol sedmidenní plavbu. Díky tomu zjistíš, zda ti tento typ dovolené vyhovuje a je to tvůj šálek kávy.

 

Na kolik tě dovolená na lodi přijde

Cena plavby se liší podle sezóny, destinace, a počtu lidí na palubě. Pronájem lodi je dražší během hlavní sezóny. Zpravidla čím více lidí na palubě, tím nižší náklady na osobu. Pokud vyrazíte v počtu 6-12 lidí do jedné z evropských destinací, cena by včetně přístavních a kotevních poplatků neměla přesáhnout hranici 20 000 Kč za osobu za loď v hlavní sezóně. Mimo hlavní sezónu je dovolená na lodi zhruba o polovinu levnější. K této částce je ovšem nutné připočítat ještě výdaje za jídlo, případně dopravu na místo vyplutí a z místo doplutí.

 

Pro sólo dovolenou absolvuj kapitánský kurz

Každou loď musí řídit licencovaný kapitán. Pokud takového nemáš mezi svými známými, nechceš platit profesionála, nebo tě zkrátka kormidlování láká, můžeš si kapitánský kurz zařídit. Existují speciální plavby, které tě připraví na úspěšné absolvování kapitánského kurzu. K vykonání zkoušky ovšem nestačí jen praktické dovednosti, které si osvojíš při plavbě, ale také teoretické znalosti, které si budeš muset nastudovat.

 

Dovolená na lodi je rozhodně zážitkem, na který nezapomeneš. Láká tě? Vyraz s naším zkušeným kapitánem do nejkrásnějších vod po celém světě.