Přinášíme tipy na užitečné aplikace, se kterými může být cestování snadnější, bezpečnější, či zábavnější. Pro lepší přehlednost jsme všechny appky uspořádali do kategorií podle toho, v jakých situacích je využiješ. Pomohou ti třeba najít výhodné ubytování, nebo zaplatit kartou kdekoliv po světě. Navíc už díky nim při svých toulkách nezabloudíš a potkáš spoustu nových lidí.
Ubytování snadno a pohodlně
Ať už hledáš nocleh v hotelu, hostelu, nebo nějakém útulném bytě, určitě si do svého chytrého mobilu nainstaluj aplikace Booking (verze pro Android/verze pro iOS) a Airbnb. S jejich pomocí vyřídíš svou další noc jednoduše a rychle. Veškeré adresy a další důležité informace budeš mít navíc přehledně na jednom místě. V Asii doporučujeme sáhnout po appce služby Agoda – nabízí většinou širší nabídku a lepší ceny. Láká-li Tě přespat zadarmo na gauči u nějakého domorodce, vyzkoušej zase CouchSurfing. A není to jen o šetření, díky téhle aplikaci můžeš lépe nasát místní kulturu a poznat nové lidi.
Plať kartou kdekoliv bez ohledu na kurz
Znáš aplikaci Revolut? Usnadní ti placení v zahraničí. Už se nebudeš muset zajímat o výhodné kurzy a směnu peněz. Kdekoliv to půjde, zaplatíš jednoduše kartou, nebo si vybereš přímo na místě z bankomatu bez zbytečných poplatků. Pro využívání výhodných převodů z české koruny do cizích měn se určitě vyplatí také registrace u Wise.
Pohybuj se po neznámém prostředí jako doma
Je jedno, jestli cestuješ autem nebo po svých, mapa se vždycky hodí. Jaké aplikace jsou pro plánování tras nejlepší? Při jízdě autem určitě vyžiješ Waze, k prozkoumávání měst zase doporučujeme Citymapper, a nezapomeň ani na oblíbené Google Maps. Do těch si můžeš zaznamenat místa, která chceš navštívit a mít je po ruce i bez připojení k internetu. Miluješ-li turistické trasy, které v běžným mapách nenajdeš, nainstaluj si Maps.me. Pokud náhodou narazíš na cedule či jiné texty v jazyce, kterému nerozumíš, použij Google Lens. Tahle vychytaná aplikace je přečte pomocí fotoaparátu a přeloží text do tvého jazyka.
Sjednej si odvoz pomocí mobilu
Na seznamu praktických cestovních aplikací samozřejmě nesmí chybět ani Uber a při cestách po Asii Grab. V aplikaci si jednoduše navolíš kde se nacházíš a necháš se odvézt někým místním. Tyto mezinárodní firmy se drží předepsaných pravidel a cen, jsou proto většinou bezpečnější a levnější než taxi služby.
Seznam se s místními i dalšími cestovateli
Pokud cestuješ na vlastní pěst, můžeš občas pociťovat stavy osamělosti. Pro takové případy je praktické nainstalovat si aplikace Meetup a Travel Buddies. Usnadní ti se na dovolené seznamovat s místními obyvateli nebo cestovateli, kteří se vypravili do stejné země. Někdy se to totiž ve dvou a více lidech lépe táhne, nemyslíš? A kdyby náhodou konverzace vázla kvůli jazykové bariéře, použij Překladač Google.
Se spolehlivou aplikací tě počasí nepřekvapí
Předpověď počasí není vždy zcela přesná, ale existují aplikace, které se ukazují jako vysoce spolehlivé. Mezi kvalitní nástroje zaměřené na počasí se rozhodně řadí AccuWeather. Samozřejmě existuje ve verzi pro Android i iOS. Skvělým pomocníkem je také české Windy.
Ochutnej místní kuchyni a navštiv ty nejlepší bary, bistra, kavárny i restaurace
Potřebuješ vědět, kde se dobře najíš bez zbytečného zklamání? Využij aplikace Trip Advisor, ve které najdeš recenze všech míst v okolí. Můžeš vsadit i na osvědčené konkurenty Yelp nebo Zomato.
Ať už patříš k milovníkům aplikací, nebo máš raději spontánní poznávání nových destinací, některé nástroje je dobré si nainstalovat alespoň pro jistotu. S chytrým telefonem v kapse a praktickými aplikacemi, tě už na cestách nemůže nic nepříjemně zaskočit.