logo-white

Top 8 evropských festivalů: Rajčatová bitva, extravagantní masky, nebo hektolitry piva

 

Nedílnou součástí moderního cestování je poznávání cizích kultur, a kde jinde lépe nasát místní atmosféru než na festivalech. Každá země má nějakou atraktivní přehlídku zvyků, tradic, či jídla. Vybrali jsme pro tebe 8 takových populárních akcí napříč Evropou.

 

1) La Tomatina – Rajčatová bitva ve Španělsku

Miluješ rajčata a nevadí ti, když se trochu zašpiníš? To je pak pro tebe jasnou volbou návštěva španělského města Buñol v období La Tomatina Festivalu, neboli festivalu rajčat. V čem tato slavnost spočívá? V házení rajčaty po lidech. Účast v bitvě má ale svá jasně daná pravidla a účelem rozhodně není nikoho zranit. Jedná se o zábavnou akci, po které je celé náměstí pokryto červenou šťávou a účastníci jsou od hlavy až k patě ušpiněni od rajčat. La Tomatina Festival se koná vždy poslední srpnovou středu.

 

2) St. Patrick’s Day se nejlépe oslavuje v Irsku

Svatý Patrik je patronem Irska, a proto není divu, že je mu každoročně vzdávána čest v podobě oslav a bujarých večírků. Ty se konají vždy 17. března. Tedy v den, na který připadá svátek Patrika. Mimochodem, tento svátek byl v minulosti ryze křesťanským svátkem, proto je symbolem svatého Patrika zelený trojlístek, který symbolizuje Svatou Trojici. Na oslavy plné zelené barvy, tanců, kostýmů a whiskey tou dobou narazíš pomalu v každém irském městečku, ty největší ale probíhají v Dublinu.

 

3) Benátský karneval v Itálii

Každý rok se ulice italských Benátek zaplní lidmi v maskách, a díky tomu ve městě nastane bujaré veselí. Jak by také ne, když se tradice karnevalu datuje až do starověku a ročně ji navštíví přibližně 3 miliony lidí. Masky, na které v ulicích Benátek narazíš, jsou bohatě zdobené, propracované a drží se určitě symboliky. Narazíš na lidi v převlecích morových doktorů, ale potkáš také postavy z klasické Commedie dell’Arte. Benátský karneval se koná vždy před Velikonocemi, tradičně před počátkem velikonočního půstu.

 

4) Oktoberfest v Německu je splněným snem každého pivaře

Obyvatelé Česka se dají rozdělit na pivaře a vinaře. Pokud spadáš do první kategorie, nenech si ujít návštěvu německého Mnichova v době konání pivního festivalu Oktoberfest. Jedná se totiž o největší oslavu piva na světě. Probíhá vždy na pomezí září a října. Pokud tě ovšem nelákají davy lidí, můžeš na pivní festival do Německa vyrazit i jindy. Jak již bylo řečeno: Oktoberfest je sice největší pivní festival, ale zdaleka ne jediný, který se v Německu koná. Kromě něj se můžeš k našim západním sousedům vydat na Stuttgartský pivní festival, Starkbierfest v Mnichově nebo Mezinárodní berlínský pivní festival.

 

5) Amsterdamský festival světel tě okouzlí

Láká Tě navštívit nizozemské hlavní město? Zavítej do něj během Festivalu světel. Amsterdam se během něj totiž zcela rozzáří a v ulicích jsou k vidění světelné instalace od známých designérů a architektů. Festival se koná každoročně v období od prosince do ledna a vstupné je zdarma.

 

6) 50 druhů Pizzy na Pizzafestu v Neapoli

Patříš-li mezi milovníky pizzy, nenech si ujít návštěvu italské Neapole během Pizzafestu, který se koná každoročně během června. Jedná se o festival, který by si měl do kalendáře poznamenat každý nadšenec do gastronomie. Během Pizzafestu ochutnáš jak klasické Napoletany a Margharity, tak i speciální pizzy podle původních receptů. Na výběr budeš mít z bezmála 50 druhů pizz.

 

 

7) Up Helly Aa: Festival pro každého s duší Vikinga

Pokud tě unavují dlouhé zimní večery a potřebuješ vybouřit energii, navštiv festival Up Helly Aa. Každoročně se koná poslední lednové úterý ve Skotsku a probudí v tobě Vikinga. Součástí festivalu je průvod v kostýmech a velké finále spočívá v zapálení obří vikingské galéry.

 

8) Do francouzské Provence jedině během sezóny levandule

Nekončící fialová pole pokrytá levandulí, která se táhnou až za obzor. Tak vypadá Provence v období rozkvětu levandulí. Během srpnových slavností levandule v městečku Sault, narazíš na levandule doslova všude. Budeš svědkem levandulového průvodu, uvidíš levandulové sochy a ochutnáš levandulové pivo.

 

Evropa je kontinent plný různorodých kultur, a proto celoročně nabízí nepřeberné množství festivalů. Stačí si mezi nimi vybrat ten, který tě nejvíc láká.