logo-white

Jak překonat jet lag? S těmito radami už začátek dovolené neprospíš!

Překonání několika časových pásem najednou při cestování letadlem se může negativně projevit na tvé náladě, schopnosti soustředění a také únavě. Způsobuje totiž takzvaný jet lag, neboli narušení spánkového cyklu. Při cestách na východ nastávají potíže s usínáním. Naopak když letecky vyrazíš na západ, budíš se nepřiměřeně brzy ráno. Jak nepříjemné příznaky jet lagu potlačit, nebo jim dokonce předejít?

Jak zmírnit jet lag

Víš o tom, že existují tipy a triky, které můžeš využít již v letadle? Díky nim tak předejdeš horšímu jet lagu.

  • Dodržuj pitný režim. V den odletu se spolehni jen na spoustu obyčejné vody
  • Pokud letíš přes noc, vyspi se v letadle.
  • Pokud letíš přes den, zůstaň v pohybu. Choď po letadle a protahuj si i ruce a nohy.

Hlavně to vydržet!

Základním pravidlem úspěšného překonání jet lagu je nepoddat se únavě. Naopak, snaž se přizpůsobit místnímu času. Jasně, chápeme, že po dlouhém letu je člověk unavený a chce si jít hned lehnout, ale čím víc se budeš snažit udržet tempo s aktuálním časem, tím rychleji se na něj adaptuješ.

Obuj si tenisky a vyběhej to

Jsi sportovec tělem i duší? Pak ti určitě udělá radost, že jet leg se dá vyběhat. Endorfiny vyplavené při sportu totiž mají pozitivní vliv na tvou náladu a pomohou ti také bojovat s únavou. Takže si do svého příručního zavazadla přibal i svoje běžecké tenisky a až se ubytuješ, vydej se prozkoumávat okolí v poklusu.

Horká lázeň tě zregeneruje a studená sprcha probere

Aby se ti na novém místě a v jiném čase usínalo lépe, dopřej si před spaním horkou sprchu. Ta ti prohřeje celé tělo a příjemně tě uvolní. Ještě lepší efekt může mít rovnou horká vana. Před spaním si nezapomeň nařídit budík na ráno!

Patří otužování mezi tvé koníčky? Pokud ne, tak po pravidelném cestování začne. Nejlepší ranní zbraní proti jet lagu je totiž právě studená sprcha. S její pomocí prokrvíš své orgány, zaženeš chmury, posílíš svou imunitu a skvěle se připravíš na nový den.

Co při jet legu rozhodně nedělej

Stejně jako existují pravidla, jak jet lag zlepšit, jsou tu i jeho zesilovače . Kromě okamžitého upadnutí do kómatu ihned po příletu se vyvaruj konzumaci alkoholu a kofeinu. Ty by totiž příznaky jet lagu akorát zhoršily.

Jet lag je pro některé noční můrou, ale pokud víš jak na něj, může se z něj stát krotká potvůrka. Nepodceňuj přípravu na něj již během letu a po příletu do cílové destinace se řiď místním časem. Můžeš si tak svou vysněnou dovolenou na druhém konci světa užít už od samého začátku!